Najlepšie slovenské filmy

Slovenský filmový priemysel je prosperujúci a počas rokov vyprodukoval mnoho naozaj nezabudnuteľných a vplyvných filmov. Od drám a komédií až po horory a dokumenty sú slovenské filmové ponuky rôznorodé a zamyslenia hodné. Tu sú niektoré z najlepších slovenských filmov, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť:

 

„Učiteľka“ (2016)

Táto temná komédia, režisérom Janom Hřebejkom, rozpráva príbeh manipulatívnej a korupčnej stredné školskej učiteľky, ktorá využíva svoju pozíciu moci na vydieranie obchodov a darov od svojich študentov a ich rodičov. Film, ktorý bol nominovaný na cenu za najlepší cudzojazyčný film na Oscaroch v roku 2017, je ostrý komentár k deštruktívnemu vplyvu moci a dôležitosti brania sa za to, čo je správne.

 

„My Dog Killer“ (2013)

Táto coming-of-age dráma, režírovaná Mirou Fornay, rozpráva príbeh teenagera, ktorý sa zaplete s skupinou skinheadov a musí znášať následky svojich činov. Film, ktorý bol nominovaný na cenu Zlatý medveď na Berlínskom medzinárodnom filmovom festivale v roku 2013, je silným rozprávaním o nebezpečenstve extrémizmu a dôležitosti nájdenia vlastnej cesty.

 

„Dom“ (2006)

Tento horor, režírovaný Zuzanou Liovou, rozpráva príbeh mladého páru, ktorý sa nasťahuje do strašidelného domu a musí sa vysporiadať s tajomným zlom, ktoré sa v ňom skrýva. Film, ktorý bol nominovaný na cenu za najlepší film na festivale Sitges v roku 2006, je desivý a atmosférický príbeh, ktorý vás drží na okraji sedadla.

 

„Čistič“ (2004)

Tento dokument, režírovaný Petrom Kerekesom, rozpráva príbeh skupiny mužov, ktorí pracujú ako hrobári a pohrebníci v Slovensku. Film, ktorý bol nominovaný na cenu Zlatý medveď na Berlínskom medzinárodnom filmovom festivale v roku 2004, je emotívny a zamyslený pohľad na smrť a jej miesto vo spoločnosti.

 

„Kolya“ (1996)

Tento klasický drama opisuje príbeh muža, ktorý je nútený sa starať o mladého chlapca po smrti jeho matky. Film, v ktorom hviezdil český herec Zdeněk Svěrák, je pôsobivým a srdcervúcim príbehom o láske, strate a väzbách rodiny.

 

„Obchod na korze“ (The Shop on Main Street) (1965)

Tento silný a emotívny drama opisuje príbeh jednoduchého muža, ktorý je nútený čeliť hrôzam holokaustu na Slovensku. Film, ktorý získal cenu Akadémie pre najlepší film v cudzom jazyku, je pôsobivým a zamyslením hodným pohľadom na temnú kapitolu v histórii Slovenska.

„Chlapi neplacú“ (The Boys Don’t Cry) (1998)

Tento komédia-drama opisuje príbeh skupiny priateľov, ktorí sa po rokoch rozídenia znovu stretnú na pohrebe spoločného priateľa. Film, v ktorom hviezdil populárny slovenský herec Milan Lasica, je srdcervúcou a vtipnou rozprávkou o priateľstve a odpustení.

„My a kamenná doba“ (We and the Stone Age) (2003)

Tento roztomilý animovaný film opisuje príbeh skupiny prehistorických ľudí, ktorí sa musia vysporiadať s rivalom jaskynných mužov. Film, ktorý sa môže pochváliť úchvatnou animáciou a zábavnou hudbou, je zábavnou a strhujúcou dobrodružstvom, ktoré je skvelé pre celú rodinu.

 

Celkovo sú to len pár príkladov mnohých skvelých slovenských filmov, ktoré zanechali svoj odkaz počas rokov. Či už máte radšej drámy, komédie, horory alebo dokumentárne filmy, na Slovensku nájdete film pre každého. Ak teda hľadáte spôsob, ako objaviť nové a vzrušujúce filmové talenty, neváhajte a nezmeškajte tieto úžasné slovenské filmy.