Najťažšie slová v slovenskom jazyku

Ak ste sa niekedy pokúšali rozprávať po slovensky, určite ste natrafili na slová, ktoré vo vás vyvolali vážne pochybnosti o ich vyslovovaní.

Tých slov je v slovenskom jazyku veľa a vlastne zvládnuť slovenskú výslovnosť si vyžaduje veľa cviku.

To platí najmä pre každého, kto nie je zvyknutý hovoriť slovanským jazykom. Slovanské jazyky, rovnako ako slovenčina, milujú kombinácie písmen bez akýchkoľvek samohlások ako a,e,i, o, u. Vďaka čomu sa slová veľmi ťažko rozprávajú.

Dnes sme v Linguarte vymenovali niektoré (nie všetky) slová, ktoré sa v slovenskom jazyku vyslovujú najťažšie, pripravte si ústa a začnite.

 

Číslo 7: Žblnknutie

Význam chňapať. Toto slovo má veľmi ťažký začiatok slova, takže je veľmi ťažké začať vyslovovať. Potom si pri používaní tohto slova naozaj treba pripraviť ústa vopred. Dobrá vec je, že toto slovo nemusíme bežne používať.

 

Číslo 6: Štvrť.

Šieste slovo tohto zoznamu je pomerne krátke, ale vôbec nie jednoduché. Význam blok a len 5 písmen, Štvrť je slovo, ktoré zvádza rýchlo povedať, ale je tu nebezpečenstvo, že ľahko zlyháte. Ale ak je to pre vás príliš ťažké, potom namiesto toho, aby ste povedali blok, môžete povedať len štvrtinu a uľahčiť si to. Na to budete potrebovať toto slovo štvrtina (jedna štvrtina), Jednoduchšie, však? Nuž… veľa šťastia!

 

Číslo 5: Zmrzlina.

Leto pre vás už nikdy nebude ako predtým. V slovenskom jazyku Zmrzlina znamená zmrzlina. Správna výslovnosť nie je smerlin, nie je to mezerlina, dokonca ani zermlin. Ale pre istotu pri vyslovovaní poviete všetky posledné verzie bez po sebe. Môžete sa na to pozrieť aj z pozitívnej stránky, počas leta budete mať veľa príležitostí, aby ľudia porozumeli vašej výslovnosti tohto slova. Ak ti ľudia nakoniec nerozumejú, tak aspoň zo zmrzlín nepriberieš 😉

 

Číslo 4 Hmla:

Toto slovo, hmla, je krásne slovo, ktoré znamená hmla. A v skutočnosti samotná jeho výslovnosť nie je taká ťažká ako u ostatných na tomto zozname. Ale keď sa to pokúšate povedať vo vete, jeho náročnosť sa exponenciálne zvyšuje. Skúste napríklad povedať: máme hmlu, po slovensky: Dnes máme hmlu. Ak ste to povedali dokonale, gratulujem, pretože ste jediný svojho druhu.

 

Číslo 3: Prapraprapraotec

Teraz začneme naše top 3 jedným slovom, ktoré môže byť také dlhé a zvláštne, ako si dovolíte. Dovoľte mi to podrobnejšie rozviesť. V slovenskom jazyku, ak chcete povedať mama alebo otec, poviete: mama, otec. Staryotec/staramama pre dedka a babku. Ale čo pradedko alebo prababka? V týchto prípadoch hovoríte praotec a pramama. A ak máte dlhú rodinnú líniu až po prastarého otca alebo mamu mamu, potom by ste po slovensky povedali: prapraotec/ prapramama Na konci, ak by ste chceli rozprávať o svojich predkoch po slovensky, skončili by ste skoro pri spievaní hip-hopovú pieseň.

 

Číslo 2: Štrngnúť.

Zvuk v angličtine je clink, ale v slovenskom jazyku je to: Štrng. Áno, vieme, človek, ktorý vyslovil toto slovo, bol buď opitý, alebo hluchý. A z toho máme sloveso, ktoré sa nám vyslovuje ako druhé najťažšie: Štrngnúť. (urobiť prípitok). Ak žijete na Slovensku, sme si istí, že nájdete nejaké príležitosti, ako si to zacvičiť, keďže Slováci si vychutnajú jeden či dva drinky. Len buď opatrný!

 

Číslo 1: Najnerozkrasokorčuľovateľnejšieho

Číslo jeden v našom zozname môže vyzerať ako najdlhšie slovo v slovenskom jazyku (čo nie je), ale určite je veľmi ťažké povedať. S 33 písmenami je náš výber najnerozkrasokorčuľovateľnejšieho. To je skutočné slovo, ale aby sme pochopili jeho význam, musíme ísť po častiach. Sloveso Rozkrasokorčuľovať znamená: rozcvičiť sa pred krasokorčuľovaním. Z toho máme rozkrasokorčuľovaný, prídavné meno. Potom pridáme naj, ktoré používame pre „najviac“, za ktorým nasleduje –ne- negatívna častica. To všetko znamená: Osoba, ktorá sa najmenej nezohrievala pred krasokorčuľovaním. Koncovka slova „sieho“ je preto, že je v akuzatíve alebo genitíve. Všetko toto obrovské spojenie vytvorí Najnerozkrasokorčuľovateľnejšieho, náš výber najtvrdšieho slova v slovenčine.

 

Ak sa vám tento článok páčil, pozrite si ďalšie naše články, kde hovoríme o slovenčine, slovenskej kultúre a iných zaujímavostiach.

Pozrite si aj kanál Linguarte YouTube, kde nájdete video, kde tieto slová vysvetľujeme podrobnejšie.

https://youtu.be/vx3-YGyOYeg